top of page

Macunaima

Macunaima to postać z indiańskich legend, będąca wcieleniem mitu istoty ambiwalentnej, poszukującej siebie samej wśród dobra i zła. 
Ten bohater o tysiącu twarzy, jak żaden inny w historii, uosabia Brazylię, kraj-kontynent, zbyt skomplikowany by dać się w jakikolwiek sposób zaszufladkować.
Joaquim Pedro de Andrade swoim filmem dokonał niemożliwego – wydestylował na potrzeby kina esencję swojej nieodgadnionej ojczyzny, która jak mówi reżyser „pożera swoich mieszkańców”.
Film powstał na podstawie ksiązki Mario de Andrade, która zwyczajowo uważana jest w Brazylii za „rapsodię, nie powieść”. W filmie możemy zobaczyć część z szerokiej plejady bogów, mitycznych bohaterów indiańskich, i ekscentrycznych postaci zebranych przez Mario de Andrade na stronach swojego modernistycznego arcydzieła. Mówią oni mieszanką ludowych i wielkomiejskich dialektów zbieranych latami przez autora i zamieszkują świat pełen absurdów i niewyobrażalnych kontrastów, który pomimo swojej mrocznej baśniowości, niepokojąco przypomina kraj nad Amazonką.

unnamed.jpg
bottom of page