top of page

Wańkowicz w Meksyku

Zaktualizowano: 18 wrz 2021Obejrzyjmy Meksyk sprzed stu lat wyłaniający się z potoczystej prozy uczestnika transatlantyckiej ekspedycji zabierającej europejskich śmiałków oczekujących odnaleźć przestrzeń samorealizacji w dalekich zamorskich krainach.

Czy posuwista podróż statkiem i widok nieskończoności wód oceanicznych sprzyjają pojawieniu się kreatywnych myśli, wrażliwości na detale i możności wdania się w uważną i ciekawą rozmowę? Rzeczywistość reportażu z 1926 r. między innymi dlatego różni się od doświadczenia współczesnego turysty lecącego 10 godzin w za ciasnym fotelu tanich linii lotniczych, w zamkniętej przestrzeni stalowej konstrukcji pragnącej umieścić jak największą liczbę pasażerów na metr kwadratowy.

Czy słowo wydobywające się spod pióra, przelewane na papier i edytowane ręką narratora sprawia, że wnet czujemy zapach dorodnych ananasów sprzedawanych przez kubańskich rybaków wypływających z portu perły Karaibów na powitanie statku pasażerskiego? Do tego stopnia, że żałujemy, iż sami nie jesteśmy w stanie kupić za 8 centów dojrzałego owocu z tropikalnego sadu. Jak bardzo ten tekst różni się od opowieści zdeterminowanej przez przeklikane wyrazy, których ortografia sprawdzana jest za pomocą worda; akapity, których długość mierzona jest odstępami, między reklamami; zdania, których powołaniem jest pojawienie się na portalach społecznościowych i zgarnięcie jak największej liczy lajków; słowa klucze, sformułowania klucze i hasztagi, które zapewniają lepsze pozycjonowanie w ulubionej wyszukiwarce internetowej.


Gorąco polecam niecodzienne, dziwne i ujmujące przedstawienie kolorowego i chaotycznego Meksyku - kraju bez zasad, notorycznej spontaniczności i wiecznej biby oferowanej przez sympatycznych ludzi.


"W kościołach w Meksyku" Melchiora Wańkowicza można dostać w każdej chyba bibliotece, także w wersji audio. W audiotece można za friko odsłuchać 32 minuty, poniżej link :


https://audioteka.com/pl/audiobook/w-kosciolach-meksyku
50 wyświetleń0 komentarzy